Staff

Headmaster

Mr William Trelawny-Vernon BSc (Hons), University of Exeter

Deputy Headmaster (Academic)

Mr James Green, L.L.B.(Hons.), P.G.C.E. University of Brighton

Deputy Headmaster (Pastoral)

Mr Ross Andrew BSc (Hons), PGCE, University of Plymouth

Safeguarding and Child Protection

Mrs Emma Trelawny-Vernon BA (Hons), FCIPD, University of Exeter

Head of Nursery & Pre-Prep

Mrs Andrea Bright,  B. Econ., P.G.C.E. University of Cape Town

Bursar

Mr John Buckles MA, PGCE, BSc (Hons), University of London

Assistant Headmaster

Mr Timothy Fox B Ed (Hons), College of St. Mark & St. John

Director of IT

Mr Ben Clarke BSc (Hons), MBCS., University of Kent

Assistant Deputy Head (Academic)

Mr Richard Vassar-Smith BSc (Hons), University College London
Mr Tom Phillips, M.A., King’s College London. P.G.C.E., University of Sussex

Assistant Deputy Head (Pastoral)

Mrs Rachel Thompson BA (Hons), University College, Dublin, Q.T.S.
Mr Dale Bright BSc (Hons), Higher Diploma (Ed), University of Cape Town
Mr David Gibbon, H.D.E. University of Cape Town

Head of Learning Support

Mrs Lucy Taggart BA (Hons), PGCE, Oxford Brookes, SEN Diploma

Mr Ross Andrew, B.Sc. (Hons.), P.G.C.E., University of Plymouth
Mr William Bennett, B.Sc. (Hons.), P.G.C.E., University of Coventry
Mr Dale Bright, B.Sc. (Hons.), M.A.(Ed.) Higher Diploma (Ed.), University of Cape Town
Mr Paul Bruning , B. Prim. Ed., University of Natal
Mme Florence Buet, Licence. University of Rennes, PGCE, University of Keele
Mme Sophie Carnell, B.A. (Hons.) & Maitrise, P.G.C.E., University of the West of England
Mr Ben Clarke, B.Sc. (Hons.), M.B.C.S., University of Kent
Mr David Force, BA (Hons.), M.A, P.G.C.E, A. Mus. LCM, University of Durham
Mr Timothy Fox, B.Ed. (Hons.), College of St Mark & St John
Miss Elizabeth George, B.Sc. (Hons.), Wales, P.G.C.E .& M.A. Canterbury
Mrs Philippa Gibson, B.A. (Hons.), P.G.C.E., University of Wellington, Diploma Guildhall
Mr David Gibbon, H.D.E. University of Cape Town
Mrs Rebecca Gossage, BSc (Hons), MSc, P.G.C.E, MA.Ed, University of Liverpool
Mr James Green, L.L.B.(Hons.), P.G.C.E. University of Brighton
Miss Emma-Grace Hill, B.A. (Hons.), P.G.C.E. University of Kingston
Mrs Lesley-Anne Hill, B.Mus., L.S.M., University of Rhodes
Mrs Natalie Hinchliffe, B.A. (Hons.), QTS. University of Brighton
Mr James Kanzig, B.Sc. (Hons.), University of Auckland
Dr Kornel Kossuth, M.A., Dr iur., P.G.C.E., Universities of Vienna & Bristol
Miss Kara Lee, B.A., (Hons.) Central School of Speech & Drama (UCL), PGCE Christ Church
Ms Lorraine Lloyd, B.Sc. (Hons.), P.G.C.E., University of London
Mrs Joanna Miller, B.A. (Hons.), P.G.C.E., University of Surrey
Mrs Emma Morrell, M.A., P.G.C.E., University of Oxford
Mr Ian Palmer, B.A. (Hons.), P.G.C.E., University of Kent
Miss Rose Paterson, B.A. (Hons.), P.G.C.E., University of Durham
Mrs Lizz Peacock, B.Sc. (Hons.), Oxford Brookes University, PGCE, Newcastle University
Mr Tom Phillips, M.A., King’s College London. P.G.C.E., University of Sussex
Mrs Lucie Scott, B.Sc. (Hons.), P.G.C.E, University of Nottingham
Mrs Karen Stickney, B.A., Glasgow School of Art
Mrs Teletha Tapper , BSc (Hons.), P.G.C.E., University of Greenwich
Mrs Rachel Thompson, B.A. (Hons.), Q.T.S., University College, Dublin
Mrs Emma Trelawny-Vernon, B.A. (Hons.), University of Exeter, F.C.I.P.D.
Mr William Trelawny-Vernon, B.Sc. (Hons.), University of Exeter, Q.T.S.
Mr Richard Vassar-Smith, B.Sc. (Hons.), University of London

Mrs Andrea Bright, B. Econ., P.G.C.E. University of Cape Town
Mrs Nicky Brooks, M.A. (Hons.), P.G.C.E., University of Edinburgh
Mrs Karen Booth-Clibborn, B.A. (Hons.), P.G.C.E., University of Bristol
Mrs Rachel Curtin, B.A. Ed (Hons.), University of London
Mrs Catherine Elliott, B.A. (Hons.), P.G.C.E., Christ Church, Canterbury
Mrs Gemma Grierson Rickford, M.A, P.G.C.E., University of St Andrews
Mrs Jacqueline Hewitt, B.A. (Hons.), P.G.C.E., University of Durham
Mrs Carmel Meade, B.A. (Hons.) Fine Art, Diploma in Montessori Education
Mrs Stephanie Morris, B.Sc. (Hons.), P.G.C.E., University of Leicester
Mrs Lucy Roberts, B.A. (Hons.), M.A., P.G.C.E., University of Bristol
Mrs Lisa Backhouse, B.Sc. (Hons.), University of Loughborough
Mrs Alison Cooper, C.A.C.H.E., NVQ level 3
Mrs Sally Featherstone, C.A.C.H.E, NVQ level 3
Mrs Paula Robinson, NVQ level 2
Mrs Kathryn Sutton, Dip., West Oxfordshire Training College
Mrs Jeanne Zeitlyn, B.Sc. (Hons), Western Michigan University USA

Mrs Anna Day, Diploma in Montessori Education,Forest School Leader Level 3
Mrs Simone Edwards, B.A. (Hons.), Christ Church, Canterbury
Mrs Emily McKenzie, C.A.C.H.E, Dip., West Kent College
Mrs Julie Jenkins, C.A.C.H.E, NVQ Level 3
Mrs Chloe Startin, C.A C H.E. Cert., Level 3

Mr Timothy Fox – Head of Boarding
Mrs Julie Gillam – Boarding Matron
Ms Angela Bouchard, Dip HE Nursing, University of Greenwich – Day Matron
Dr Robert Blundell, M.B., B.S. (London), D.R.C.O.G., D.F.F.P. – Doctor
Reverend Iorwerth Price – Visiting Chaplain

Mr John Buckles – Bursar
Mr Hugh Goggin  -Financial Bursar
Mrs Jessica Taylor – Bursary Assistant
Mrs Debbie Katis – Music Administrator
Mrs Amanda Startin – Headmaster’s Secretary
Mrs Clare O’Connell – School Secretary
Mrs Charlotte Sinclair – Librarian and Admissions Assistant
Mrs Samantha Lloyd – School Receptionist
Mrs Hayley Curran – Database Administrator

 

Mrs Julie Gillam – Head of Housekeeping
Miss Hannah Pearson- Art Technician
Mrs Rachel Hornsby – DT Technician
Mrs Tee Aitken – Class 3 TA
Mr Simon Carnell – Computer Systems Administrator
Mrs Lorraine Turner – Science Technician/School Beadle
Mrs Tracy Osborne – School Beadle
Mr Richard Goodman – Chef Manager (Holroyd Howe)
Mr Robert Preddy – Health & Safety Officer/Maintenance Manager
Mr Nathan McKenzie – Maintenance
Mr Nathaniel Clarke – Maintenance
Mr John Watson – Head Groundsman
Mrs Abigail Wheeler – Grounds
Mr Paul Lowther – Grounds

Mrs Sarah Andrew – Bassoon and Piano – BMUS RCM, Dip RCM
Mrs Joy Austen – Piano – Cert.Ed., ARCM (Piano), LRAM (Oboe), Prof.Cert. (Oboe) Mr Andrew Benians – Piano and Voice – LRAM, ARCM, ARCO
Mr Ed Bingham – Guitar – B.A. (Hons.), University of Southampton
Mr Felix Buser – ‘Cello – Lehrdiplom Konservatorium Basel
Mrs Jane Dawson – Violin -ARCM (performers); ARCM (teachers)
Mrs Glynis Dickinson – Piano M.A,. G.R.S.M, L.R.A.M, P.G.C.E
Mrs Janice Goss-Turner – Voice – PPRNCM, MISM
Mrs Annie Hatcher – Voice – P.G.C.E. Roehampton, A.L.C.M. L.L.C.M. G.L.C.M. (Hons.)
Mr Stephen Hollamby – Brass – ARCM, Dip. RCM
Mr Richard Lakin – Piano – G.R.S.M. (Hons.), Dip. RCM (piano), P.G.C.E.
Mr Rob Leake – Woodwind – BA Hons Jazz Studies
Mrs Alison Moncrieff-Kelly – Cello – ARCM, ARAM
Mrs Clare Preece – French Horn – ARAM (Hons.), LRAM
Mr Timothy Rundle – Oboe – BMus RNCM, Hon ARAM
Ms Ingrid Sellschop – Violin – LRAM, Dip. RAM
Mrs Effie Sparkhall – Woodwind and Brass – LRSM
Mr Adam Tanner – Drum Kit – L.L.B. (Hons.)
Mrs Sophie Williamson – Violin – B.Mus., LRAM, P.G.C.E., Kingston

Mr Reuben Collingwood -Boys’ Games
Mr Charlie Sloan – Boys’ Games
Mr Scott Moen – Boys’ Games
Mrs Sarah Underhill – Girls’ Games
Mrs Renee Bruning – Girls’ Games
Miss Amelia Friday – Girls Games
Mrs Rachel Fagg – Boys and Girls Games

Mrs Kathryn Bender, B.Ed. (Hons.), University of Leicester
Mrs Carolyn Freeman, B.Ed., University of Cambridge, Dyslexia Institute Maths Programme
Mrs Joanna Miller, B.A. (Hons.), P.G.C.E., University of Surrey
Mrs Susan Morgan B.Sc., (Hons) University of Manchester, SEN Diploma, Helen Arkell
Mrs Jane Ryland, P.G.C.E., Roehampton Institute, Dip., Dyslexia Institute
Mrs Mary Woolgar, M.A., University of St Andrews, SEN Diploma
Mrs Kathy Wright, B.Ed (Hons.), SEN Dip, Hornsby Dyslexia Institute